770 000 i stipendier till idrottare i vintergrenar
Europa-, kultur- och idrottsminister Sampo Terho har beviljat totalt 770 000 euro i skattefria idrottsstipendier till idrottare i vintergrenar. 18 idrottare beviljades det stora stipendiet på 20 000 euro, 20 idrottare beviljades stipendier på 10 000 euro och 42 idrottare beviljades stipendier på 5000 euro.
Målet med stipendiet är att skapa ekonomiska förutsättningar för idrottare att träna professionellt. De skattefria stipendierna beviljas ur Veikkaus avkastning.
Skattefria idrottsstipendier beviljades första gången 1995. Finlands Olympiska kommittés elitidrottsenhet har gjort en framställning om stipendiaterna. Minister Terhos beslut är i enlighet med elitidrottsenhetens framställning.
20 000 euro:
Skidskytte
1. Mari Laukkanen
Freestyle
2. Jimi Salonen
Skridskoåkning
3. Mika Poutala
Snowboardåkning
4. Roope Tonteri
5. Peetu Piiroinen
6. Matti Suur-Hamari
Längdåkning
7. Iivo Niskanen
8. Krista Pärmäkoski
9. Matti Heikkinen
10. Kerttu Niskanen
11. Ristomatti Hakola
12. Laura Mononen
13. Anne Kyllönen
14. Aino-Kaisa Saarinen
15. Martti Jylhä
16. Ilkka Tuomisto
Kombination
17. Ilkka Herola
18. Eero Hirvonen
10 000 euro:
Alpint
1. Santeri Kiiveri
2. Marcus Sandell
3. Andreas Romar
4. Samu Torsti
Curling
5. Oona Kauste
6. Tomi Rantamäki
Freestyle
7. Jussi Penttala
8. Joona Kangas
Skridskoåkning
9. Pekka Koskela
Snowboardåkning
10. Kalle Järvilehto
11. Ville Paumola
12. Markus Malin
13. Rene Rinnekangas
Längdåkning
14. Lari Lehtonen
15. Riitta-Liisa Roponen
Backhoppning
16. Ville Larinto
17. Jarkko Määttä
18. Antti Aalto
19. Janne Ahonen
Kombination
20. Leevi Mutru
5 000 euro:
Alpint
1. Riikka Honkanen
2. Eemeli Pirinen
Skidskytte
3. Olli Hiidensalo
4. Tuomas Grönman
Curling
5. Aku Kauste
6. Kasperi Hakunti
7. Pauli Jäämies
8. Janne Pitko
Freestyle
9. Olli Penttala
10. Topi Kanninen
11. Anni Kärävä
12. Aleksi Patja
Ishockey
13. Jenni Hiirikoski
14. Riikka Välilä
15. Linda Välimäki
16. Minttu Tuominen
17. Noora Räty
18. Sara Säkkinen
19. Ronja Savolainen
20. Petra Nieminen
Skridskoåkning
21. Harri Levo
22. Elina Risku
23. Samuli Suomalainen
Snowboardåkning
24. Anton Lindfors
25. Henna Ikola
26. Mikko Rehnberg
27. Emmi Parkkisenniemi
Längdåkning
28. Johanna Matintalo
29. Perttu Hyvärinen
30. Sini Pyy
31. Matias Strandvall
32. Lauri Vuorinen
Backhoppning
33. Niko Kytösaho
34. Juulia Kykkänen
35. Eetu Nousiainen
Konståkning
36. Cecilia Törn
37. Jussiville Partanen
38. Juulia Turkkila
39. Mathias Versluis
40. Emmi Peltonen
41. Viveca Lindfors
Kombination
42. Arttu Mäkiaho
Ytterligare information:
- överinspektör Hannu Tolonen, undervisnings- och kulturministeriet, tfn 0295 3 30314