Tillstånden att ordna yrkesutbildning ändras

undervisnings- och kulturministeriet
Utgivningsdatum 1.9.2025 9.34
Typ:Pressmeddelande

Undervisnings- och kulturministeriet har genom beslutet den 29 augusti ändrat anordnartillstånden för alla anordnare av yrkesutbildning. Från och med ingången av nästa år fastställs i anordnartillståndet det maximala antalet studerandeår som ska beaktas i finansieringen i enlighet med läropliktslagen för studerande som inte omfattas av avgiftsfri utbildning. Samtidigt slopas det minimiantal målinriktade studerandeår som nu ingår i anordnartillstånden.

Finansieringsmodellen för yrkesutbildning kommer att ändras vid ingången av 2026, vilket innebär att utbildningsanordnarens finansiering bestäms utifrån faktiska studerandeår, avlagda examina och examensdelar, sysselsättningen efter utbildningen och övergången till fortsatta studier samt på den respons som samlas in av de studerande och av arbetslivet. Vid övergången till en resultatbaserad finansiering beviljar ministeriet inte längre utbildningsanordnarna målinriktade studerandeår.  

Ändringen av anordnartillstånden hänför sig till utfallet av studerandeår som beaktas i finansieringen. Det sammanlagda studerandeårsutfallet för dem som deltar i avgiftsfri utbildning enligt läropliktslagen beaktas i sin helhet. I anordnartillstånden för varje utbildningsanordnare bestäms däremot från och med den 1 januari 2026 ett maximalt studerandeårsutfall som beaktas i finansieringen för de studerande som inte deltar i avgiftsfri utbildning enligt läropliktslagen. 

I beslutet har det inte ingått någon ändamålsenlighetsprövning eller strävan att rikta resurserna till utbildningsanordnarna på ett annat sätt än i prestationsbeslutet för 2025. I beslutet ingår inte heller någon strävan att minska finansieringen per studerandeår genom att öka antalet studerandeår som ska beaktas i finansieringen.

I praktiken gäller maximiantalet utbudet av kontinuerligt lärande. Genom att fastställa maximiantal styrs utbildningsanordnarna att fokusera på undervisningens och handledningens kvalitet i stället för på en kvantitativ utökning av utbildningen. I finansieringsreformen ingår också andra element som stärker incitamenten att ordna högkvalitativa studier för läropliktiga och andra som genomgår den första utbildningen på andra stadiet.

Samtidigt har begränsningarna som gäller antalet studerandeår för utbildning i internatform slopats och det har också gjorts vissa smärre ändringar till följd av lagändringarna.

Ändringen av anordnartillstånden handlar om att genomföra den ändring av finansieringsmodellen för yrkesutbildning som riksdagen har godkänt. 

Utgångspunkten för ändringen av anordnartillstånden var nuläget, det vill säga fördelningen av målinriktade studerandeår till utbildningsanordnarna genom prestationsbeslutet 2025 samt 2024 års studerandeårsutfall inom avgiftsfri och icke avgiftsfri utbildning i enlighet med läropliktslagen. 

Undervisnings- och kulturministeriet har hört anordnare av yrkesutbildning om ändringen av anordnartillstånden. 

Mer information:
Petri Lempinen, överdirektör, tfn 0295 330 180, [email protected]

Utbildning Yrkesutbildning