Undervisnings- och kulturministeriet har fattat beslut om statsandelar till museer och aktörer inom scenkonst för 2026
Undervisnings- och kulturministeriet har fastställt statsandelsfinansieringen för museer och aktörer inom scenkonst för 2026.
Undervisnings- och kulturministeriet beviljar statsandelsfinansiering för att stödja verksamheten vid museer, teatrar och orkestrar samt arbetet för övriga aktörer inom scenkonst. Finansieringen av dessa grundar sig på det beräknade antalet årsverken och på det per årsverke fastställda priset per enhet. Som grund används fleråriga finansieringsplaner.
Omkring 55,7 miljoner euro i statsandelar till museer
Museerna beviljas statsandelar för sammanlagt cirka 55,7 miljoner euro, vilket är cirka 3,54 miljoner euro mindre än 2025. Priserna per enhet har indexhöjts och justerats utifrån kostnadsnivån. På grund av tidigare bestående besparingar i statsandelsfinansieringen har man i fråga om basfinansieringen varit tvungen att avvika från museernas fyraåriga finansieringsplan.
Museerna anvisas sammanlagt 1 062,4 årsverken i så kallad basfinansiering. Antalet årsverken förblir nästa år i regel på samma nivå som 2025.
I enlighet med finansieringsplanen beviljas museer med regionalt ansvar 156 årsverken för skötseln av regionala uppgifter och museer med riksansvar 5,9 miljoner euro i tilläggsfinansiering enligt prövning.
Sammanlagt 125 museer har rätt till statsandel. Av dessa har 33 museer regionalt ansvar och 17 museer riksansvar. Med fyra års mellanrum år bedöms det om förutsättningarna för statsandel uppfylls för de museer som godkänts att omfattas av statsandel.
Sammanlagt cirka 99 miljoner euro till scenkonstaktörer
Aktörer inom scenkonst beviljas statsandelar till ett belopp av sammanlagt cirka 99,2 miljoner euro, varav cirka 25,2 miljoner euro beviljas musikaktörer och 74 miljoner euro beviljas övriga scenkonstaktörer (inom bland annat teater, dans och cirkuskonst). Statsandelarna ökar med sammanlagt cirka 4,2 miljoner euro jämfört med 2025.
Priset per enhet för musik ökar med 4,2 procent och för scenkonst med 4,5 procent jämfört med 2025.
För musik och övrig scenkonst beviljas sammanlagt 3 575 årsverken, inklusive 440 förhöjda årsverken. Antalet årsverken stannar på 2025 års nivå, men avviker från de sexåriga finansieringsplanerna på grund av tidigare besparingar. I fråga om verksamhetsenheter som godkänts att omfattas av statsandelen för viss tid beviljas finansieringen enligt en treårig plan.
Statsandelsfinansiering för scenkonst beviljas sammanlagt 100 verksamhetsenheter (31 för musik och 69 för övrig scenkonst), av vilka 53 verksamhetsenheter har godkänts att omfattas av statsandelssystemet tills vidare och 16 har godkänts för en period på tre år.
Mer information:
Musik: Laura Norppa, kulturråd, tfn 0295 330 017
Övrig scenkonst: Katri Santtila, kulturråd, tfn 0295 330 285
Museer: Eeva Teräsvirta, kulturråd, tfn 0295 330 082