Upphovsrätten firas med en temadag
Världens intellektuella egendom firas i april, då såväl WIPO:s dag för intellektuell egendom som Unescos dag för boken och upphovsrätten firas. I Finland firas upphovsrätten bl.a. med aktualitetsseminarier.
Upphovsrättsdagen firas måndagen den 23 april. Finlands upphovsrättsdag rymmer två internationella temadagar: dagen för intellektuell egendom (26.4.) och Unescos dag för boken och upphovsrätten (23.4.)
Upphovsrättsdagens höjdpunkt är seminariet i Tennispalatset i Helsingfors med temat Den kreativa branschen och media i digibrytningsskedet. Dessutom ordnas verksamhet i skolor samt en informationsinslagskampanj i biograferna.
Organisationen Luovan työn tekijät ja yrittäjät (Lyhty) ordnar upphovsrättsdagen i samarbete med Upphovsrättsakademin och undervisnings- och kulturministeriet.
Världsdagen för intellektuell egendom firas den 26 april och har grundats av FN:s specialorganisation WIPO (World Intellectual Property Organisation). Meningen med dagen är att fästa uppmärksamhet vid betydelsen av kreativitet och idéer.
I år är det internationella övergripande temat De visionära innovatörerna. Finlands huvudfestligheter äger rum på Helsingfors finska klubb med temat Från idé till produkt - produkten på marknaden.
Evenemanget ordnas av Patent- och registerstyrelsen, Keksijöiden keskusliitto samt Stödföreningen för finländska uppfinnare, som erbjuder en möjlighet att följa med evenemanget på sin webbplats.
Länkar:
- Upphovsrättsdagen
- Seminariet Från idé till produkt - produkten på marknaden. / Keksijöiden Tuki ry
- World Intellectual Property Day | Facebook
- World Book and Copyright Day