Regeln om endast en studierätt vid högskola träder i kraft för utbildningar som inleds 2027

undervisnings- och kulturministeriet
Utgivningsdatum 11.6.2026 14.33 | Publicerad på svenska 12.6.2026 kl. 9.58
Typ:Nyhet

I och med de lagändringar som träder i kraft i början av augusti 2026 upphör en högskolestuderandes studierätter på samma och lägre nivå, om den studerande efter lagens ikraftträdande tar emot en ny studierätt som leder till examen.

Den så kallade regeln om endast en studierätt tillämpas första gången när studerande antas till utbildningar som inleds den 1 januari 2027, det vill säga bland annat vid den gemensamma ansökan hösten 2026.

De nya bestämmelserna tillämpas inte retroaktivt och påverkar inte de studerande som har flera studierätter när lagen träder i kraft. Dessa studerande behöver alltså inte avstå från sina studierätter.

Regeln begränsar inte antalet examina som får avläggas, utan man kan även i fortsättningen avlägga flera högskoleexamina efter varandra. Det är fortfarande möjligt att byta eller söka till en ny studieinriktning.

Bestämmelserna gäller lägre och högre högskoleexamina vid universitet, yrkeshögskoleexamina och högre yrkeshögskoleexamina. Internationella gemensamma och dubbla examina samt examina som avläggs vid Polisyrkeshögskolan och Försvarshögskolan omfattas inte av regleringen.

Utbildningsstyrelsen bereder genomförandet av lagändringen i Studieinfo. När studerande tar emot en ny studieplats kan de i Studieinfo se vilka studierätter som därmed upphör. Mer information om regeln fås också från högskolornas studierådgivning.

Genom regeln om endast en studierätt strävar man efter att erbjuda så många personer som möjligt som ännu inte har någon examen eller studierätt möjlighet att avlägga en högskoleexamen. Ändringen hänför sig till regeringsprogrammets mål att höja andelen högskoleutbildade unga vuxna så nära 50 procent som möjligt före 2030.

Mer information:

  • Jonna Korhonen, direktör, tfn 0295 330 008
  • Laura Hansen, regeringsråd, tfn 0295 330 098