Fortsättning för Olympiafonden tryggas under regeringsperioden 2023–2027

Statsrådets finanspolitiska ministerutskott fastställde vid sitt möte den 9 oktober att fortsättningen för Olympiafonden i anslutning till Finlands Olympiska kommitté tryggas under regeringsperioden 2023–2027. I fortsättningen betalas statlig medfinansiering till Olympiafonden i pengar via tilläggsbudgetarna.
Olympiafonden inrättades 2018 för att stödja den finländska elitidrotten och unga som idrottar målinriktat.
Finanspolitiska ministerutskottet fastställde att den första posten av statlig medfinansiering på två miljoner euro ska beaktas i budgetpropositionen efter det att Finlands olympiska kommitté har samlat in två miljoner euro i godtagbar privat finansiering till fonden. Enligt de uppgifter som Olympiska kommittén meddelade i början av september 2023 finns det för närvarande cirka 1,1 miljoner euro i fonden.
I fortsättningen anvisas statlig medfinansiering högst en gång per år i samband med budgetprocesserna, till ett belopp som motsvarar den privata tilläggsfinansiering som influtit till fonden. Förutsättningen är att Olympiska kommittén efter det föregående beslutet om medfinansiering har samlat in minst två miljoner euro i godtagbar privat tilläggsfinansiering till fonden.
Den statliga medfinansieringens maximibelopp förblir oförändrat, vilket betyder att finansieringen får uppgå till högst 20 miljoner euro.
Ytterligare information: Esko Ranto, överdirektör, undervisnings- och kulturministeriet, tfn 0295 330 115, och Esko Pyykkönen, finansråd, statsrådets kansli, tfn 0295 160 212