Korkeakoulujen tietohallinto- ja ICT-ohjausryhmä

OKM072:00/2014 Kehittäminen

Korkeakoulujen tietohallinto- ja ICT-ohjausryhmä

Opetusministeri asetti 4.6.2008 Tietohallinto rakenteellisen kehittämisen tukena (RAKETTI) -hankkeen. RAKETTI-hankkeessa on toteutettu mm. lain (484/2013) mukainen korkeakoulujen valtakunnallinen tietovaranto, korkeakoulujen tietomalli sekä korkeakoulujen yhteisiä kokonaisarkkitehtuurikuvauksia. RAKETTI-hankkeen päättyessä hankkeessa syntyneet toiminnot tarvitsevat pysyvän ohjaus- ja hallintamallin.

CSC – Tieteen tietotekniikan keskus Oy tarjoaa korkeakouluille ICT-palveluja. Opetus- ja kulttuuriministeriön korkeakoulu- ja tiedepolitiikan osasto ostaa CSC:ltä vuonna 2014 neljä palvelukokonaisuutta, jotka ovat

1. Korkeakoulujen ja tutkimuksen tietoverkko Funet
2. Koulutuksen ja tutkimuksen tietohallinnon palvelut
3. Tieteen ja kulttuurin kansallisen tietoinfrastruktuurin palvelut
4. Tieteellisen laskennan palvelut korkeakouluille

Sopimuksen ja siihen liittyvien investointien ja avustusten arvo on vuonna 2014 noin 30 miljoonaa ...

Hankkeen perustiedot Päättynyt

Hankenumero OKM072:00/2014

Asianumerot OKM/21/040/2014

Asettaja opetus- ja kulttuuriministeriö

Toimikausi/aikataulu 2.6.2014 – 31.12.2016

Asettamispäivä 2.6.2014

Hankkeen vaiheet

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet