Yrkeshögskolor fick 3 miljoner i resultatpengar

undervisnings- och kulturministeriet
Utgivningsdatum 11.8.2010 12.35
Typ:Pressmeddelande -

Undervisnings- och kulturministeriet har beviljat yrkeshögskolorna 3 miljoner euro i resultatpengar. Resultatpengarna tilldelades på basis av verksamheten 2009. Hälften av resultatpengarna tilldelades kvalitetsenheter inom utbildning och valdes av rådet för utvärdering av högskolorna. Den andra halvan delades ut på basis av ministeriets resultatmätare.

Anslag till yrkeshögskolor på basis av resultat

Vid utdelningen av resultatpengarna har följande mätare använts: högskolestrukturen, rekrytering av studerande, inlärningsprocessens kvalitet och effektivitet, internationalisering, forsknings- och utvecklingsverksamhet samt regional inverkan och samarbete med arbetslivet. Resultaten har, beroende på mätaren, utvärderats antingen i förhållande till övriga yrkeshögskolor eller i förhållande till yrkeshögskolans egen tidigare utveckling.


Högskolestruktur:
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
Lahden ammattikorkeakoulu
Bägge beviljas 110 000 euro.

Rekrytering av studerande:
Kajaanin ammattikorkeakoulu
Yrkeshögskolan Novia
Bägge beviljas 75 000 euro.

Inlärningsprocessens kvalitet och effektivitet:
Saimaan ammattikorkeakoulu
Mikkelin ammattikorkeakoulu
Bägge beviljas 150 000 euro.

Internationalisering:
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Saimaan ammattikorkeakoulu
Bägge beviljas 110 000 euro.

Forsknings- och utvecklingsverksamhet:
Laurea ammattikorkeakoulu
Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu
Samtliga beviljas 100 000 euro.

Regional inverkan och samarbete med arbetslivet:
Mikkelin ammattikorkeakoulu
Beviljas 300 000 euro.

Resultatpengar till kvalitetsenheter inom utbildning

Kvalitetsenheter inom yrkesutbildning har valts på basis av ett förslag av rådet för utvärdering av högskolorna till undervisnings- och kulturministeriet. Resultatpengarna har fördelats med betoning på antalet heltidsstuderande med inriktning på examen. Rådet för utvärdering av högskolorna väljer ut kvalitetsenheter inom utbildning vart tredje år. Resultatpengar till yrkeshögskolor har beviljats sedan 1994.



Arcada-Nylands svenska yrkeshögskolan, Arcada patient safety and learning center, 70 000 euro

Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Tabusta seksuaalisuuden asiantuntijaosaamiseen, 200 000 euro

Kymenlaakson ammattikorkeakoulu, Oppimisen ja osaamisen tuottamisen ekosysteemi,
130 000 euro

Lahden ammattikorkeakoulu, Muotoiluinstituutti, 160 000 euro

Laurea-ammattikorkeakoulu, Oppimisen integroitu opiskelijakeskeinen t&k-työ, 250 000 euro

Mikkelin ammattikorkeakoulu, kansalaistoiminnan ja nuorisotyön koulutusohjelma, Nuorisoalan kehittäjä, 150 000 euro

Savonia-ammattikorkeakoulu, "Unelmasta totta - tuotekehittämisen ja projektoidun oppimisen avulla insinööriksi", kone- ja tuotantotekniikka, (Kuopio), 220 000 euro

Tampereen ammattikorkeakoulu, nuorten liiketalouden koulutusohjelma, 310 000 euro

---

Ytterligare information: överinspektör Kaisu-Maria Piiroinen, tfn (09) 160 77303