Arbetsgrupp: Infrastrukturerna skall lyftas fram inom forskningspolitiken

Utgivningsdatum 10.8.2007 11.00
Typ:Pressmeddelande -

Enligt en arbetsgrupp vid undervisningsministeriet skall man i Finland skapa mekanismer för att konkurrensutsätta finansieringen av forskningsinfrastruktur och forskningsutrustning. Detta förutsätter en avsevärt mera centraliserad planering av forskningsinfrastrukturerna, ökade finansieringssatsningar på forskningsinfrastrukturerna, långvariga finansieringslösningar och permanenta strukturer för att ordna finansieringen. Finland skall gå inför en politik gällande forskningsinfrastrukturer som baserar sig på en helhetsbild av forsknings- och innovationsverksamhetens mål och innehåller strategiska val. I Finland skall en kommitté för forskningsinfrastruktur grundas. Kommittén drar upp riktlinjerna för infrastrukturpolitiken och -strategin samt de fattar de finansieringsbeslut som behövs i sammanhanget. Arbetsgruppen för forskningsinfrastruktur överlämnade sin promemoria till undervisningsminister Sari Sarkomaa fredagen den 10 augusti i Helsingfors.

När kommittén tillsätts skall man beakta den expertis som representanter för olika förvaltningsgrenar besitter inom vetenskaplig och teknologisk forskning. Vidare skall man beakta näringslivets expertkunnande och den sakkunskap som olika parter som utnyttjar forskningsresultat har. Kommittén skall regelbundet kartlägga infrastrukturernas nuläge och på lång sikt (10–15 år) bedöma behoven (en kartläggning) av forskningsinfrastrukturer inom forskningsområdena. Arbetet inkluderar även deltagande i internationella forskningsinfrastrukturer.

Kommittén skall reserveras ett tilläggsanslag för kartläggningen av forskningsinfrastrukturer och efter att kartläggningen slutförts skall kommittén anvisas ett anslag för att finansiera nationellt betydande forskningsinfrastrukturprojekt. Kommittén föreslår att det separata anslaget anvisas av de inkomster som utförsäljningen av statsbolagen genererar. Anslaget används för att uppdatera den nationella forskningsinfrastrukturen, för att förbättra tjänsterna, för att understöda Finlands deltagande i viktiga internationella projekt som har att göra med forskningsinfrastruktur och för det arbete som kommittén för forskningsinfrastruktur utför. Finansieringen av lokal och småskalig forskningsinfrastruktur skulle fortsättningsvis ingå i vederbörande institutions budget.

Forskningsinfrastrukturerna är tillgångar som har att göra med forskningsutrustning, apparater, datamaterial och tjänster. De här resurserna möjliggör forskning och utvecklingsarbete i olika delar av innovationskedjan, stöder organiserat forskningsarbete och upprätthåller forskningskapaciteten. Exempel på resurser är stor forskningsapparatur, forskningsstationer och stationer för mätning, forskningsfartyg, speciallaboratorium, samlingar med forskningsrön och databaser, forskningarnas datakommunikationsnät, arkiv, bibliotek och de möjligheter forskningsanstalterna erbjuder till omfattande fältstudier och till uppföljning.