Avustukset ovat harkinnanvaraisia. Hakemusten arviointi ja keskinäinen vertailu perustuvat kokonaisarviointiin, jossa otetaan huomioon seuraavat perusteet:
1. Hakukohtaiset myöntöperusteet
a) Toiminnan vakiintuneisuus, tarkoituksenmukaisuus ja tavoitteellisuus
Vakiintuneella toiminnalla tarkoitetaan ympärivuotista ja säännöllistä jäsen-, yleisö- ja tiedostustoimintaa (tilaisuudet, jäsenlehdet, sähköinen tiedotus jne.).
Tarkoituksenmukaisuudella tarkoitetaan sitä, miten hakijan oman toiminnan tavoitteet kokonaisuutena vastaavat avustuksen tavoitteisiin ja hakijan kykyyn toimeenpanna näitä tavoitteita.
Tavoitteellisuudella tarkoitetaan sitä, miten toimintaa on suunniteltu ja millaisin toimenpitein tavoitteita toteutetaan sekä miten tavoitteiden toteutumista arvioidaan ja seurataan.
Hakemusten arvioinnissa otetaan huomioon se, miten välttämättömiä ja ajankohtaisia toimenpiteet ovat tavoitteiden toteuttamisen kannalta ja millaisia pitkäaikaisia vaikutuksia niillä mahdollisesti saavutetaan.
b) Toiminnan valtakunnallisuus ja kansainvälisyys
Toiminnan valtakunnallisuudella tarkoitetaan sen kansallista merkittävyyttä ja ainutlaatuisuutta sekä alueellista kattavuutta Suomessa.
Hakemusten arvioinnissa otetaan huomioon se, onko hakijalla jäseniä ja toimijoita eri puolilla Suomea, myös muualla Suomessa kuin yhteisön kotipaikkakunnalla ja tavoittaako toiminta muitakin kohderyhmiä kuin oman jäsenistönsä.
Kansainvälisyydellä tarkoitetaan toimintaa, jolla hakija edistää kansainvälistä yhteistyötä ja kulttuurien välistä vuoropuhelua. Tällaista toimintaa on esimerkiksi kohdemaan kulttuurien ja kielten tunnetuksi tekeminen Suomessa ja suomalaisen kulttuurin kansainvälisen tunnettuuden edistäminen kohdemaassa. Arvioinnissa otetaan huomioon hakijan yhteistyötahot kotimaassa ja ulkomailla.
c) Toiminnan taloudelliset edellytykset
Hakemusten arvioinnissa otetaan huomioon hakijan edellytykset ystävyysseuratoiminnan harjoittamiseen ammattimaisesti ja tuloksellisella tavalla. Hakemusten arvioinnissa tarkastellaan hakijan ja sen taustayhteisöjen rahoitusasemaa ja taloudellista kokonaistilannetta. Hakijan talouden tulee olla tasapainoinen.
Avustuksella ei ole tarkoitus tukea sellaisia vakavaraisia toimijoita, joiden osalta valtionavustuksen myöntämistä ei ole valtionavustuslain (688/2001) mukaisesti pidettävä tarpeellisena toimijan taloudellinen tilanne huomioon ottaen.
Avustusta saava hakija ei voi olla konkurssissa tai laiminlyönyt oleellisesti veroja tai sosiaaliturvamaksuja, eikä toiminnan avainhenkilö ole syyllistynyt aiemmin rikokseen avustuksia haettaessa tai häntä ei ole asetettu liiketoimintakieltoon.
Toimintavuotta koskevaa talousarviota ja haettua avustusta arvioidaan suhteessa toimintavuoden toimintasuunnitelmaan. Talousarvion tulee olla mitoitettu oikeassa suhteessa toiminnan laajuuteen ja monipuolisuuteen sekä toimenpiteiden kustannuksiin.
Arvioinnissa otetaan huomioon kustannusarviossa esitettyjen tulojen monipuolisuus. Hakijalle on eduksi, jos hakijan toimintaa rahoitetaan julkisen tuen ohella muulla rahoituksella.
Jos avustusta on tarkoitus siirtää muun kuin alkuperäisen avustuksen saajan toiminnan tai hankkeen avustamiseen, hakemuksesta on käytävä ilmi kuinka paljon ja mille taholle avustusta on tarkoitus siirtää eteenpäin. Avustusta voi siirtää vain, jos asiasta on mainittu ministeriön päätöksessä. Lisätietoa Avustusten siirtäminen ja mallipohjat - OKM - Opetus- ja kulttuuriministeriö (minedu.fi)
Edellä olevien hakukohtaisten myöntöperusteiden lisäksi ministeriö edellyttää, että yhteisö ottaa toiminnassaan huomioon tasa-arvolain ja yhdenvertaisuuslain edellytykset ja muusta lainsäädännöstä tulevat työnantajavelvoitteet.
2. Yleiset perusteet
Opetus- ja kulttuuriministeriö pyrkii strategiansa mukaisesti vaikuttamaan siihen, että kaikkien kyvyt ja osaaminen vahvistuvat; että yhteiskuntaa uudistetaan luovalla, tutkivalla ja vastuullisella toiminnalla; ja että merkityksellisen elämän edellytykset turvataan yhdenvertaisesti. OKM:n strategia on luettavissa verkkosivuilta: https://minedu.fi/julkaisu?pubid=URN:ISBN:978-952-263-628-7
Hakemusten arvioinnissa ja vertailussa voidaan siten katsoa eduksi, jos toiminta tai hanke osaltaan edistää tasa-arvoa, yhdenvertaisuutta, osallisuutta, keskinäistä kunnioitusta ja kestävää kehitystä OKM:n strategian toimintalupauksen mukaisesti.
3. Valtionavustuslain mukaiset yleiset edellytykset
Opetus- ja kulttuuriministeriö voi myöntää avustusta vain, jos valtionavustuslain mukaiset avustuksen myöntämisen yleiset edellytykset täyttyvät. Ministeriö ottaa yleiset edellytykset huomioon myös avustuksen määrää harkittaessa.
Valtionavustuksen myöntämisen yleisiä edellytyksiä ovat (valtionavustuslain 7 § 1 mom):
-
Tarkoitus, johon valtionavustusta haetaan, on yhteiskunnallisesti hyväksyttävä.
-
Avustuksen myöntäminen on perusteltua valtionavustuksen käytölle asetettujen tavoitteiden kannalta.
-
Avustuksen myöntäminen on tarpeellista, kun otetaan huomioon hakijan saama muu julkinen tuki sekä hankkeen tai toiminnan laatu ja laajuus.
-
Valtionavustuksen myöntäminen vääristää vain vähän kilpailua ja markkinoiden toimintaa.
Jos avustus kohdistuu palkkakustannuksiin, voidaan avustus myöntää vain erityisen painavasta syystä, jos avustuksen saaja on saanut rangaistuksen luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä (valtionavustuslain 7 § 2 mom).
4. Esteitä avustuksen myöntämiselle
Jos hakija on saanut aiemmin avustuksia ministeriöltä, sen tulee huolehtia, että avustuspäätöksissä edellytetyt selvitykset avustusten käytöstä on tehty määräaikaan mennessä. Ministeriö hylkää hakemuksen, jos hakija on olennaisesti laiminlyönyt velvollisuuttaan antaa ministeriölle tietoja aiemmin myönnettyjen avustusten käytön valvontaa varten.
Hakemus hylätään, jos se paperisena laadittuna saapuu määräajan jälkeen.