Yliopistokiinteistöjen tulevaisuudesta ratkaisu
Talouspoliittinen ministerivaliokunta käsitteli tiistaina 18.11. yliopistokiinteistöjen käyttöä yliopistojen vakavaraisuuden turvaamisessa. Valtion omistamat ja Senaatti-kiinteistöjen hallinnassa olevat yliopistokiinteistöt yhtiöitetään kolmeen yliopistojen ja valtion omistamaan kiinteistöosakeyhtiöön. Yksi kiinteistöyhtiö hallinnoi Helsingin yliopiston ja pääkaupunkiseudun muiden yliopistojen kiinteistöjä, toinen Aalto-korkeakoulusäätiön kiinteistöjä ja kolmas Suomen muiden yliopistojen kiinteistöjä. Kiinteistöosakeyhtiöissä yliopistojen omistusosuus on 2/3 ja valtion 1/3.
Ministerivaliokunnan mukaan kiinteistöjen käytössä yliopistojen vakavaraisuuden turvaamiseen on huomioitava, että yliopistoilla on käytettävissään toiminnan edellyttämät tarkoituksenmukaiset ja kohtuuhintaiset toimitilat, kiinteistöjen hoito ja hallinta on kustannustehokasta ja kiinteistöjen arvo säilyy myös pitkällä aikavälillä. Lisäksi kiinteistöjen käytön pääomittamisessa on tuettava yliopistouudistuksen tavoitteita ja siinä on huomioitava yliopistojen tasapuolinen kohtelu.
Valtiovarainministeriö ja yliopistot neuvottelevat kiinteistöyhtiöiden perustamiseen liittyvistä asioista siten, että kiinteistöosakeyhtiöt voidaan perustaa viimeistään 1.8.2009. Perustamisvaiheessa yhtiöt omistaa kokonaan valtio. Jatkossa päätösvallasta yliopistojen ja valtion kesken sovitaan osakassopimusneuvotteluissa.
Osakassopimuksella varmistetaan, että kiinteistöyhtiöiden hallitukseen valitaan riittävästi kiinteistöalan asiantuntijoita. Hallitusten valinnassa noudatetaan riittäviä jääviysperiaatteita yliopistojen tasapuolisen kohtelun varmistamiseksi.
Talouspoliittisen ministerivaliokunnan ratkaisu noudatti opetusministeriön ja valtiovarainministeriön asettaman työryhmän esitystä kiinteistöjen käytöstä. Työryhmässä oli mukana yliopistojen edustus. Työryhmän tehtävänä oli selvittää, mikä on tarkoituksenmukaisin tapa käyttää yliopistokiinteistöjä yliopistojen vakavaraisuuden turvaamiseen.
Yliopistouudistuksen tavoitteena on luoda yliopistoille samankaltaiset toimintaedellytykset kuin parhailla kansainvälisillä yliopistoilla antamalla niille taloudelliset ja hallinnolliset edellytykset tutkimuksen ja opetuksen laadun ja vaikuttavuuden vahvistamiseen sekä kansainväliseen yhteistyöhön. Tarkoituksena on riittävällä vakavaraisuudella aikaansaada yliopistotoiminnan luonteen edellyttämä vakaus ja jatkuvuus. Pääomitus antaa yliopistoille edellytyksiä myös pitkäjänteiseen rakenteelliseen kehittämiseen.
-----
Lisätietoja:
- johtaja Anita Lehikoinen, (09) 160 77353, 040 5184891
- erityisavustaja Laura Rissanen, 041 540 4505