Valtiosihteeri Mikaela Nylander Unescon yleiskokoukseen Samarkandiin

opetus- ja kulttuuriministeriö
Julkaisuajankohta 29.10.2025 11.28
Tyyppi:Uutinen

Valtiosihteeri Mikaela Nylander johtaa Suomen valtuuskuntaa YK:n kasvatus-, tiede- ja kulttuurijärjestö Unescon yleiskokouksessa 30.–31. lokakuuta. Yleiskokouksen 43. istunto järjestetään 30.10.–13.11.2025 Samarkandissa, Uzbekistanissa. Kokous pidetään joka toinen vuosi.

Valtiosihteeri Nylander pitää Suomen kansallisen puheenvuoron ja osallistuu koulutussektorin korkean tason keskusteluun, jonka teemana on tulevaisuuden taidot.

Yleiskokous hyväksyy Unescon ohjelma- ja budjettiasiakirjan kaudelle 2026–2029 sekä käsittelee sektorikohtaisia ja hallinnollisia asioita. Yksi keskeisistä aiheista on keskustelu ja päätös mahdollisesta normatiivisesta instrumentista neuroteknologian etiikkaan liittyen. Unescolla on sektoreillaan merkittävä rooli standardien ja normien kehittämisessä.

Kokouksessa tarkastellaan myös esitystä, jonka pohjalta päivitettäisiin Unescon opettajan ammattia koskevat normatiiviset suositukset vuosilta 1966 ja 1997.

Lisäksi yleiskokous valitsee Unescon uuden pääjohtajan tulevalle nelivuotiskaudelle sekä jäsenet järjestön hallintoneuvostoon.

Ennen yleiskokousta, 27.–28.10.2025, Unesco järjesti nuorten osallistamista edistävän nuorisofoorumin, johon osallistui myös suomalainen nuorisoedustaja.

Foorumin teemana oli ilmastonmuutoksen yhteiskunnalliset vaikutukset, ja sen tulokset esitellään yleiskokoukselle.

Lisätietoja: kulttuuriasiainneuvos Piia Immonen-Seuguenot, p. +358 295 330 432