Esihistoriaa nykypäivän oppijoiden käsiin
Satakunnan museon esihistorialliset esineet 3D-malleina opetuskäyttöön
Satakunnan museon esihistoriallisia museoesineitä digitoidaan 3D-muotoon osana eurooppalaista Twin it! -kampanjaa. Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittamassa hankkeessa on tavoitteena parantaa kulttuuriperinnön saavutettavuutta sekä tuoda historialliset esineet laajemman yleisön, opetuksen ja tutkimuksen käyttöön digitaalisin keinoin.
Satakunnan museo osallistuu Euroopan komission ja Europeana-palvelun Twin it! -kampanjaan, jossa EU-maat tuottavat korkealaatuisia 3D-digitaalisia esityksiä kulttuuriperinnöstään yhteiseen eurooppalaiseen kulttuuriperinnön data-avaruuteen.
3D-digitointihankkeessa on valittu 20 esinettä kivikaudelta rautakaudelle. Valikoimaan kuuluu muun muassa työkaluja, aseita, amuletteja ja puuesineitä. Esineet havainnollistavat ihmisten elämää ja arkea tuhansien vuosien ajalta, ja digitaaliset mallinnokset tekevät tästä historiasta entistä saavutettavampaa.
3D-mallit opetuksen tukena
3D-tulosteiden avulla oppilaat voivat tutkia esineiden muotoa ja painoa, kokeilla esihistoriallisia työvälineitä turvallisessa muodossa sekä osallistua toiminnallisiin ja tarinallisiin oppimistehtäviin. Fyysiset kopiot mahdollistavat esineiden moniaistisen tarkastelun ilman, että alkuperäisiä museoesineitä tarvitsee käsitellä.
Valmiit 3D-mallit julkaistaan avoimesti verkossa Sketchfab-alustalla sekä Finna- ja Europeana-palveluissa. Mallien yhteydessä julkaistaan myös tulostusohjeet, joiden avulla niitä voidaan tulostaa ja käyttää opetukseen missä tahansa.
Digitointi toteutetaan yhteistyössä Turun yliopiston kone- ja materiaalitekniikan laitoksen kanssa. Yliopisto tuo hankkeeseen teknistä asiantuntemusta sekä käyttöön korkearesoluutioisia 3D-skannauslaitteita ja 3D-tulostusympäristön.
Hanke on osa laajempaa kokonaisuutta, jossa tavoitteena on parantaa kulttuuriperinnön saavutettavuutta ja kehittää uusia tapoja oppia historiasta. 3D-mallien ja niistä tuotettavien tulosteiden avulla esineisiin voidaan tutustua myös koskettamalla, mikä tukee erityisesti kouluopetusta ja nuorten kiinnostusta historiaan. Hankkeen pohjalta järjestetään jatkossa myös työpajoja, joissa yhdistetään historiaa ja moderneja teknologioita sekä kannustetaan kokeilemaan 3D-mallinnusta ja -tulostusta osana oppimista.
Europeana tukena opetuksessa ja työpajoissa
Europeana-palvelusta löytyy Satakunnan museon esihistoriallisten esineiden 3D-mallien lisäksi laaja valikoima kulttuuriperintöaineistoja suomalaisista kirjastoista, arkistoista ja museoista. Aineistoja voidaan hyödyntää opetuksessa, työpajoissa ja digitaalisissa oppimisympäristöissä osana eurooppalaista kulttuuriperintöä.
Lisätietoja: kulttuuriasiainneuvos Tapani Sainio, p. 0295 330 336
Aiheeseen liittyvää
Satakunnan muinaisuus kolmiulotteisena
Tutustu data-avaruuteen
Europeana