Näyttämötaiteen valtionpalkinto lavastaja Hannu Lindholmille
Kulttuuriministeri Tanja Karpela jakaa näyttämötaiteen valtionpalkinnontorstaina 30.10.2003 klo 14.00Säätytalo, Snellmaninkatu 9-11, Helsinki
Valtion näyttämötaidetoimikunta on myöntänyt vuoden 2003 näyttämötaiteen valtionpalkinnon lavastaja Hannu Lindholmille. Kulttuuriministeri Tanja Karpela luovutti 13 000 euron suuruisen palkinnon torstaina Helsingissä.
Hannu Lindholm (s. 1947) on työskennellyt vuodesta 1993 lähtien Tampereen Työväen Teatterissa. Sitä ennen hänellä on ollut kiinnitykset Turun Kaupunginteatteriin, Porin Teatteriin ja Vaasan Kaupunginteatteriin.
Palkintoperustelut:
Hannu Lindholmista piti tulla taidemaalari, mutta teatterin yhteisöllisyys, yhdessä tekemisen meininki, vei miehen jo nuorena mukanaan. Hannu Lindholm tunnetaan ahkerana työmyyränä, jonka jokainen lavastus on viimeistä sipausta myöten harkittu, aina kekseliäs, riemullinen ja katsojalle oivalluksia antava. Lähtökohtana on aina teksti ja ohjaajan näkemys tekstistä; lavastus ei leiju omissa taiteellisissa sfääreissään, vaan tukee kokonaisuutta. Kaikki teatterin tyylilajit ovat Lindholmin lajeja. Hän heittäytyy yhtä taitavasti farssin, operetin ja vakavan draaman suunnitteluun, yhtä hyvin maamme suurimpien näyttämöiden kuin pienimpienkin tilojen lavastukseen. Lindholm ei tee töitä itseään varten, omaa taiteellista kilpeään kiillottaakseen, vaan pitää aina tavoitteenaan luoda esityksiä dramaturgisesti tukevan tapahtumaympäristön. Lindholmin taitavat ratkaisut esimerkiksi lavasteiden vaihdoissa saavat esityksen sujumaan tavalla, jota hänen kanssaan työskennelleet ohjaajat suuresti arvostavat.
Hannu Lindholm tunnetaan suomalaisissa teattereissa tulisieluisena, huumorintajuisena, hyväsydämisenä hurjapäänä. Hänen lavastuksiaan lienee yhteensä satoja. Tarkkaa lukumäärää ei tiedä kukaan, eikä ainakaan Lindholm itse. Hän rientää työstä toiseen pitämättä lukua niiden määrästä.
Lindholmin töistä Tampereen Työväen Teatterissa mainittakoon Galilein elämä, Myrskyluodon Maija, Pitkäjärveläiset, Puukkojunkkarit, Oliver, Niskavuoren nuori emäntä ja Onnellisten maa.
Lindholmilla on takanaan myös useita vierailulavastuksia. Mm. oopperalavastuksia on tähän mennessä syntynyt yli 30. Näistä tärkeimpiä ovat Suomen Kansallisoopperan Nixon Kiinassa, Tampereen Oopperan Manon Lescaut, Savonlinnan Oopperajuhlien Veitsi sekä parhaillaan Suomen Kansallisoopperan ohjelmistossa oleva Rasputin.
Suomen Kansallisteatterin Mielipuolen päiväkirja Tarmo Mannin esittämänä on kansallista teatterihistoriaamme. Senkin lavasti Hannu Lindholm. Muita hänen vierailujaan Kansallisteatteriin ovat olleet mm. Kohti maailman sydäntä, Samuel Cröll ja Uninäytelmä. Helsingin Kaupunginteatterin ja Tampereen Työväen Teatterin yhteistyönä toteutetun Munaako herra ministeri on Lindholmin lavastama, samoin molemmissa teattereissa viime kaudella esitetty Saranat ja sardiinit. Kaupunginteatterin Albert Speer on vakava draama, jossa yleisöä kiehtoo muun ohella Lindholmin visuaalisesti loistokas lavastus.
- - - -
Lisätietoja:
- näyttämötaidetoimikunnan sihteeri Liisa Hyvärinen, puh. 040 550 0207.