Ministeri Adlercreutz vierailee Japanissa

opetus- ja kulttuuriministeriö
Julkaisuajankohta 8.10.2025 15.00
Tyyppi:Uutinen

Opetusministeri ja pohjoismaisen yhteistyön ministeri Anders Adlercreutz vierailee Japanissa 9.–12. lokakuuta ja osallistuu mm. Osaka Expon tapahtumiin.

Ministeri Anders Adlercreutz tutustuu Osakan maailmannäyttelyyn (Osaka Expo) ja osallistuu yhteispohjoismaisessa paviljongissa 11.10. pidettävään arktisen päivän (Arctic Day) kutsuvierastilaisuuteen, jossa hän pitää puheen Pohjoismaiden ministerineuvoston puheenjohtajana.

Arktisen päivän tavoitteena on vahvistaa Pohjoismaiden ja Japanin yhteistyötä strategisilla aloilla ja löytää konkreettisia toimia kestävän kehityksen edistämiseksi arktisella alueella.

Expon aikana ministeri tutustuu useiden maiden paviljonkeihin.

Vierailunsa aikana ministeri Adlercreutz tapaa Japanin parlamentaarisen varaulkoministerin Hisashi Matsumoton ja Japanin entisen ulkoministerin Yoko Kamikawan. Tapaamisten aiheina ovat pohjoismainen yhteistyö ja arktiset asiat.

Ministeri Adlercreutzilla on myös muita tapaamisia sekä opetusministerin että pohjoismaisen yhteistyön roolissaan. Ministeri vierailee tokiolaisessa peruskoulussa sekä Aoyama Gakuin -yliopistolla, jossa hän luennoi mediakasvatuksesta sekä demokratiakasvatuksesta.

Lisätietoja: Andreas Elfving, ministerin erityisavustaja, puh. 0295 330 043