Kulttuuriministeri huolissaan nuorten asennoitumisesta maahanmuuttajia kohtaan
- Nuorisobarometrin mukaan yleisellä asennetasolla suomalaiset nuoret suhtautuvat maahanmuuttajiin ja monikulttuurisuuteen myönteisesti. Myönteisestä katsantokannosta huolimatta vain noin kolmasosa nuorista toivoo Suomeen tulevan enemmän ulkomaalaisia ja neljäsosa nuorista epäilee ulkomaalaisten tulevan Suomeen hyötyäkseen verovaroista, sanoi kulttuuriministeri Tanja Karpela Nuorisobarometrin julkistamistilaisuudessa keskiviikkona Helsingissä.
- Nuoret uskovat suomalaisen yleisen asenneilmaston muuttuneen. Kaksi kolmasosaa katsoo kulttuurisen suvaitsevaisuuden Suomessa lisääntyneen ja yli puolet vastaajista katsoo rasismin vähentyneen. Vaikka vastauksissa korostuukin myönteinen asennoituminen maahanmuuttajiin, niin ratkaisevia muutoksia suhtautumisessa yhteiskunnan monikulttuuristumiseen ei ole tapahtunut, huolimatta valistuksesta tai monikulttuurisista tempauksista, muistutti Karpela.
- Myönteisemmin monikulttuurisuuteen ja maahanmuuttajiin suhtautuvat tytöt, korkeammin koulutetut ja korkeammin koulutettujen vanhempien lapset. Torjuvin suhtautuminen on syrjäseuduilla asuvilla toisen asteen ammatillisessa koulussa tai ammattikorkeakoulussa opiskelevilla vähän koulutettujen vanhempien lapsilla. Samansuuntaisia tuloksia on saatu aiemmistakin tutkimuksista. Nämä seikat tulee ottaa huomioon suunniteltaessa rasisminvastaisia toimia.
- Tulosten mukaan myös nuorten konkreettiset yhteydetmaahanmuuttajiin ovat melko vähäisiä. Noin puolella vastanneista ei ole maahanmuuttajataustaisia ystäviä ja vain noin kolmannes ilmoitti harrastavansa toimintaa, jossa on mukana maahanmuuttajataustaisia nuoria. Nuorisopolitiikan ja nuorisotyön haasteeksi nouseekin se, miten yhteiseen toimintaan saadaan mukaan ne maahanmuuttajanuoret, jotka haluavat eristäytyä ja ne suomalaisnuoret, joiden suhde maahanmuuttajiin ja monikulttuurisuuteen on varautunut.
- Kaikkiaan suomalaiset nuoret pitävät tärkeänä terveyttä, rakkautta ja ihmissuhteita, lasten oikeuksia ja sukupuolten välistä tasa-arvoa. Barometrin tulokset osoittavat myös, että nuoret pitävät työtä tärkeänä osana elämää. Joten voimme suhtautua luottavaisesti nuorisoon ja maamme tulevaisuuteen heidän käsissään.