Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun julkaisutilaisuus

Keskiviikko 14.1.2026 klo 10.00 –  12.00

opetus- ja kulttuuriministeriö

Järjestämme kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun seurantatutkimuksen tulosten julkistamistilaisuuden keskiviikkona 14.1.2026 klo 10–12 Teamsilla.

Opetus- ja kulttuuriministeriö toteutti vuosina 2021–2024 kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun, jonka tarkoituksena oli vahvistaa koulutuksellista tasa-arvoa, kehittää esiopetuksen laatua ja vaikuttavuutta sekä tuottaa tietoa kokeilun vaikutuksista lasten kehitykseen ja oppimiseen. Kokeilu toteutettiin yhteensä 148 kunnassa ja siihen osallistui yhteensä 37 357 vuosina 2016 ja 2017 syntynyttä lasta. Osa lapsista aloitti esiopetuksen sinä vuonna, jona he täyttivät 5 vuotta ollen esiopetuksessa kaksi vuotta. Osa lapsista (verrokkijoukko) puolestaan osallistui kokeilun aikana 5-vuotiaana varhaiskasvatukseen ja 6-vuotiaana esiopetukseen nykyjärjestelmän tapaan. Kokeilua varten säädettiin laki kaksivuotisen esiopetuksen kokeilusta (1046/2020) ja laadittiin kokeiluopetussuunnitelman perusteet. Kokeilua seurattiin vuosina 2021–2025 satunnaistettuun koeasetelmaan pohjautuvalla tutkimushankkeella, jonka toteutti Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen, Aalto-yliopiston, Jyväskylän yliopiston, Helsingin yliopiston ja Turun yliopiston muodostama konsortio. 

Seurantatutkimuksen loppuraportti julkaistaan ja seurantatutkimuksen tuloksia esitellään keskiviikkona 14.1.2026 klo 10.00–12.00 järjestettävässä webinaarissa. Tilaisuuteen ei ole ennakkoilmoittautumista.

Ohjelma päivitetään lähempänä tapahtumaa.

Liity tilaisuuteen tapahtumalinkistä.

Tervetuloa!