Liikuntatiedon saavutettavuuden kehittämishanke

OKM010:00/2012 Development

1) Kartoittaa nykytila liikuntapoliittisessa päätöksenteossa käytettävän tiedon tasosta ja laadusta
2) Määritellä eri toimijoiden roolit liikuntapoliittisen päätöksenteon ja tiedon käyttämisen näkökulmasta
3) Tehdä esityksiä vuorovaikutuksen kehittämiseksi tarvittavista toimenpiteistä
4) Tehdä esityksiä toimintatapojen uudistamiseksi sekä eri toimijoiden roolien kehittämisestä
5) Selvittää, tarvitaanko liikuntatiedon saavutettavuuden edistämiseksi uudenlaista tieto- ja viestintäteknologista järjestelmää ja tarvittaessa tehdä esitys järjestelmän hankinnasta

Basic information Completed

Project number OKM010:00/2012

Case numbers 98/040/2011

Set by Ministry of Education and Culture

Term/schedule 1.3.2012 – 31.5.2013

Date of appointment

Project status

Goals and results

Työryhmän tavoitteena on kehittää liikuntatiedon saavutettavuutta päätöksenteon eri tasoilla. Työryhmän tulee kartoittaa nykytila tutkimuksen ja tiedon käyttämisestä liikuntapoliittisessa päätöksenteossa, painopisteenä etenkin valtionhallinnon ja aluehallinnon päätöksenteko. Erilaisia päätöksentekoprosesseja ovat mm. hankkeiden käynnistäminen, määrärahojen myöntäminen, normien säätäminen sekä informaatio-ohjaus. Työryhmän tulee selvittää, minkälainen prosessi tiedon kulkeutuminen päätöksentekoon on, miten tieto muokkautuu prosessin aikana, onko tiedon kulussa sen tuottajilta päätöksentekijöille joitain esteitä sekä mikä on tiedon merkitys päätöksenteossa.

Työryhmän tulee määritellä eri toimijoiden roolit. Toimijoita ovat liikuntapoliittista päätöksentekoa tukevan tiedon tuottajat (tutkijat), tiedon välittäjät (tiedonvälitysyhteisöt, media) sekä päätöksentekijät. Työryhmän tulee tuottaa selkeä näkemys siitä, mitä tiedontuottajat, tiedonvälittäjät ja tiedon käyttäjät tekevät ja mitkä ovat niiden roolit liikuntapoliittisessa päätöksenteossa tiedon tuottamisen ja käyttämisen näkökulmasta.
Työryhmän tulee tehdä esityksiä toimenpiteiksi, joilla varmistetaan monensuuntainen vuorovaikutus, jotta liikuntapoliittisen päätöksenteon tukena olisi riittävästi mahdollisimman relevanttia ja tasoltaan laadukasta tietoa.
Työryhmän tulee tehdä esityksiä toimintatapojen uudistamiseksi sekä eri toimijoiden roolien selkeyttämisestä. Työryhmän tulee selvittää, tarvitaanko päätöksenteon tueksi uudenlaista tieto- ja viestintäteknologista järjestelmää sekä vastata mahdollisesti tarvittavan järjestelmän luomisesta/hankinnasta.

Starting points

Pääministeri Jyrki Kataisen hallitusohjelmaan on kirjattu tavoite lisätä julkisen sektorin tuottavuutta hyödyntämällä nykyistä tehokkaammin tiedolla johtamista.

Viime vuosina valtionhallinnossa on vahvistettu tiedolla johtamisen menetelmiä. Liikuntapolitiikassa on edetty Strategisen tiedolla johtamisen kehittäminen liikunnan valtionhallinnossa (OPM:n työryhmämuistioita ja selvityksiä 2006:20) työryhmämuistion perusteella. Liikuntapolitiikassa tiedolla johtamisen käytännöillä tarkoitetaan, että ministeriössä ja liikuntayksikössä tehtävät päätökset sekä niiden valmistelu perustuvat relevanttiin tietopohjaan, kuten alan tutkimus-, selvitys- ja arviointitietoon.

Tiedolla johtamista on vahvistettu liikuntapolitiikassa mm. valtion liikuntaneuvoston laatiman valtionhallinnon toimenpiteiden vaikutusten arviointimallin ja liikuntayksikön avustamien päätöksentekoa tukevien sektoritutkimus ja -selvityshankkeiden avulla sekä kohdentamalla liikuntatieteellistä tutkimusrahoitusta liikunnan yhteiskunnallisten ja käyttäytymistieteellisten ilmiöiden tutkimiseen.

Liikuntatieteellistä tutkimusta, eritasoisia selvityksiä ja hankearviointeja tehdään paljon, mutta tieto on pirstaleisesti saavutettavissa eikä se kulkeudu järjestelmällisesti tiedon tuottajilta päätöksentekoprosesseihin.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects