Yliopistojen palvelukeskus on osa yliopistouudistusta

Julkaisuajankohta 21.9.2007 7.00
Tyyppi:Tiedote -

Yliopistojen talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskus suunnitellaan vastaamaan uusimuotoisen yliopiston tarpeisiin. Hallituksen esityksessä valtion talousarvioksi vuodelle 2008 esitetään yliopistojen palvelukeskuksen toimintamenoihin viisi miljoonaa euroa. Palvelukeskus perustetaan Vaasaan ja sen sivutoimipisteet sijoitetaan Joensuuhun ja pääkaupunkiseudulle. Palvelukeskuksen toimintaa rahoitetaan valtion budjetista siirtymäkauden 2008–2010 ajan, jonka jälkeen se tarjoaa yliopistoille talous- ja henkilöstöhallinnon palveluja maksullisina.

Yliopistouudistuksen tavoitteena on yliopistojen taloudellisen ja hallinnollisen autonomian vahvistaminen. Yliopistojen uuden oikeushenkilöaseman vaihtoehdoiksi on esitetty julkisoikeudellista laitosta ja yksityisoikeudellista säätiötä. Uudistuksen myötä yliopistot siirtyvät valtion budjettitalouden ulkopuolelle. Yliopistojen palvelukeskukseen keskitetään kirjanpitolain mukaisen yliopistojen uudistuvan taloushallinnon edellyttämää asiantuntemusta sekä henkilöstöhallinnon osaamista. Palvelukeskus vapauttaa yliopistojen resursseja niiden ydintoimintoihin opetukseen ja tutkimukseen.

Opetusministeriön hallinnonalan talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskushankkeessa valmistellaan yliopistojen palvelukeskuksen perustamista. Valmistelua tehdään kaikkien yliopistojen ja henkilöstön pääsopijajärjestöjen yhteistyönä. Opetusministeriö on päättänyt elokuussa palvelukeskushankkeessa noudatettavista henkilöstöpoliittisista toimintaperiaatteista.

- - -

Lisätietoja:
– talousjohtaja Eero Pulkkinen, puhelin (09) 160 77434
– projektipäällikkö Kirsti Torvinen, puhelin (09) 160 77076
– opetusneuvos Juhani Dammert, puhelin (09) 160 77489