Hyppää sisältöön

Erityisavustukset lasten ja nuorten paikalliseen harrastustoimintaan

Avustus

Avustukset on tarkoitettu lapsille ja nuorille suunnatun, säännöllisen ja tavoitteellisen, koulujen lukuvuoden aikaan ajoittuvan harrastustoiminnan sekä koulujen loma-aikoihin ajoittuvan päiväleiritoiminnan järjestämiseen. 

Tavoitteena on lasten ja nuorten tasapuolisten harrastusmahdollisuuksien lisääminen, lasten ja nuorten yhteisöllisyyden ja osallistumisen vahvistaminen sekä uusien, monipuolisten elämysten saaminen yhdessä ikäistensä kanssa. 

Avustusta voivat hakea kunnat, seurakunnat ja paikallistasolla nuorisopalveluja tarjoavat rekisteröidyt yhteisöt.

Avustusta ei myönnetä kouluille tai koulutuksen järjestäjille, voittoa tavoitteleville yhteisöille, rekisteröitymättömille yhteisöille eikä yksityisille henkilöille. Avustusta ei myöskään myönnetä tavoitteelliseen kilpaurheiluun tai valmennustoimintaan.

Haku alkaa 10.11.2021 ja päättyy 15.12.2021 klo 16:15.

Avustukset voidaan myöntää edellyttäen, että eduskunta myöntää tarkoitukseen määrärahat. 

Avustusta haetaan aluehallintovirastosta. 
Tavoitteena on, että aluehallintovirasto tekee valtionavustuspäätökset huhtikuun 2022 loppuun mennessä.

Avustukseen sovelletaan nuorisolakia (1285/2016) ja valtionavustuslakia (688/2001).

Nuoriso

Lisätietoja

Etelä-Suomen aluehallintovirasto

Etelä-Karjalan, Kanta-Hämeen, Kymenlaakson, Päijät-Hämeen ja Uudenmaan maakunnat
Kaija Blom, puh. 0295 016 265, kaija.blom(at)avi.fi
Mari Puhakka, puh. 0295 016 560, mari.puhakka(at)avi.fi
Liisa Sahi, puh. 0295 016 563, liisa.sahi(at)avi.fi

Lounais-Suomen aluehallintovirasto

Satakunnan ja Varsinais-Suomen maakunnat
Arja Randell, puh. 0295 018 305, arja.randell(at)avi.fi

Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto

Keski-Suomi, Pirkanmaa, Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa, Pohjanmaa
Päivi Laakkonen, puh. 0295 018 825, paivi.laakkonen(at)avi.fi
Annika Palola, puh. 0295 018 817, annika.palola(at)avi.fi

Itä-Suomen aluehallintovirasto

Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon maakunnat
Henri Alho, puh. 0295 016 517, henri.alho(at)avi.fi

Pohjois-Suomen aluehallintovirasto

Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan maakunnat
Kirsi-Marja Stewart, puh. 0295 017 652, kirsi-marja.stewart(at)avi.fi

Lapin aluehallintovirasto

Lapin maakunta
Marja Hanni, puh. 0295 017 393, marja.hanni(at)avi.fi
Susanna Lammassaari, puh. 0295 017 383, susanna.lammassaari(at)avi.fi

Katso myös aluehallintoviraston opas avustusten hakijoille ja saajille: https://aviavustukset.fi/avustusten-haku/